ENG
Bu program Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilmektedir
Anasayfa Proje
Hakkında
Ortaklar Duyurular Kaynaklar Belediyeler
için Anket
İletişim Sivil Toplum
Diyaloğu

Uluslararası Kompost Konferansı Konuşmacılar ve Sunumlar

Gizem Altın Nance, Buğday Derneği Eş Genel Müdürü

Buğday Derneği'nin tohumdan komposta, gıdanın tüm üretim sürecini kapsayan projelerinden bahsetti ve gerek bireysel gerekse belediye çapında kompost yapımının yaygınlaşması için belediyeler, özel sektör ve tüm kamu kurumlarıyla birlikte çalışmaya hazır olduklarını söyledi.

sunum için tıklayınız

Dr. Demet Erdoğan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Atık Yönetimi Dairesi, Belediye Atıkları Şubesi

Entegre atık yönetiminin; bütüncül, ekonomik, esnek ve bölgesel yönetimi kapsaması gerekiyor. Bakanlık yemekhanemizden çıkan organik atıkların çiğ olanlarını geri dönüşüme, pişmişleri hayvan barınağına gönderiyoruz.

sunum için tıklayınız

Doç. Dr. Görkem Akıncı, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi, Çevre Mühendisliği Bölümü

Türkiye’de Kompostun Durumu Türkiye'de tarımsal önemi olan 184 büyük ova var, hepsi komposta muhtaç. Topraktan hep alıyor ve hiç vermiyoruz. Yoğun tarım nedeniyle, Türkiye topraklarındaki organik madde oranı %2,5-3'e kadar düşmüştür ve giderek tuzlanmaktadır. Yüksek nitelikli, sertifaklandırılabilen kompost ürettiğinizde, satamama imkanınız yok. Bunun için de ön ayrıştırma şart.

sunum için tıklayınız

Françoise Bonnet & Lisa Labriga, ACR+

Türkiye'de tarımsal önemi olan 184 büyük ova var, hepsi komposta muhtaç. Topraktan hep alıyor ve hiç vermiyoruz. Yoğun tarım nedeniyle, Türkiye topraklarındaki organik madde oranı %2,5-3'e kadar düşmüştür ve giderek tuzlanmaktadır. Yüksek nitelikli, sertifaklandırılabilen kompost ürettiğinizde, satamama imkanınız yok. Bunun için de ön ayrıştırma şart.

sunum için tıklayınız

Paolo Marengo, ERICA, Tarım, Turizm ve Şehir Bölgelerine Özel Kompost Stratejileri

Kırsal Bölgelerde Organik Atık Yönetimi Fas'ta kurduğumuz basit bir tesiste, 50 ton organik atıktan 30 ton kompost elde ettik. Sadece 15 bin Euro maliyetle. Bütçeniz düşükse, hiç başlamamaktansa küçük başlayın, tecrübe kazandıkça büyütün

sunum için tıklayınız

Ramon Plana, SCOW

''Turizm Bölgelerinde Organik Atık Yönetimi'' başlıklı sunum gerçekleştirdi. Ramon Plana: ''Biyoatıkların doğru tasnif edilmesi gerekir. Kitlelerin ve teknisyenlerin özel bir kompost ve teknoloji bilgisi olmalı.''

sunum için tıklayınız

Nicolas Scherrier, Bruxelles Environnement '

Şehir Bölgelerinde Organik Atık Yönetimi'' ni ele aldığı sunumunda; ''Vatandaşların gıdaya saygı duymasına, israfı önlemeye ve okullarda da bunu işlemeye çalışıyoruz.'' dedi.

sunum için tıklayınız

Dr. Dilek Kars, Kartal Belediyesi Çevre Koruma-Kontrol Müdürü

Türkiye ve Avrupa’dan İyi Uygulama Örnekleri ''İstanbul’da küçük ölçekli solucan kompostu sistemleri'' başlıklı sunumunda Dr. Dilek Kars, ''Kartal'da yılda 76.912 ton evsel atık çıkıyor. Gıda atıklarının %75'i solucan gübresi olarak kullanılabilir.'' olduğuna değindi.

sunum için tıklayınız

Kimya Mühendisi Turgay Aygün, İSTAÇ AŞ

''İstanbul’da küçük ölçekli solucan kompostu sistemleri'' başlıklı sunumunda Dr. Dilek Kars, ''Kartal'da yılda 76.912 ton evsel atık çıkıyor. Gıda atıklarının %75'i solucan gübresi olarak kullanılabilir.'' olduğuna değindi.

sunum için tıklayınız

Neslihan Kahraman, Beykoz Belediyesi Kimya Mühendisi

''Belediye atık yönetiminde yenilikçi girişimler, İstanbul'' başlıklı sunumunda: ''Atıkları kaynağında ayrıştırarak katı atık bertaraf tesislerine sıfır atık göndermeyi hedefliyoruz.'' diyerek kaynağında ayrıştırmanın önemine değindi.

sunum için tıklayınız

Susana Lopes, LIPAR

''Portekiz’in Porto kentinde kompost stratejileri'' başlıklı sunumunda: ''Ana amaçlarımızdan biri; toplumun her kesimine atığın atık değil, bir kaynak olduğunu göstermek. Toprağa kaliteyi iade etmemiz gerekiyor. Kompost, bunun için en önemli kaynak. '' diyerek çöpün bir değer olduğuna vurgu yaptı.

sunum için tıklayınız

Teresa Guerrero, ARC

''İspanya’nın Katalonya Bölgesi’nden başarılı uygulamalar ve deneyimler''i ele aldığı sunumunda var olan durumu dinleyenlerle paylaştı: ''Katalan bölgesinde, 4 anaerobik fermentasyon ve 20 kompost tesisi var. Evlerde kompost yapımı da hayli yüksek.''

sunum için tıklayınız